Drewno, z którego produkujemy parkiety, jest jednym z najwspanialszych materiałów jakie oferuje nam Natura. Jest twarde, trwałe, nie alergizuje, tworzy dobrą izolację termiczną, zapewnia przyjazny klimat w pomieszczeniu i cieszy swoim widokiem.
Bardzo istotną dla użytkownika cechą drewna jest jego higroskopijność. Objawia się ona tym, że wraz ze wzrostem wilgotności powietrza zwiększa się też wilgotność drewna i odwrotnie – gdy powietrze staje się suchsze – drewno oddaje zgromadzoną wcześniej wilgoć. Tym procesom towarzyszą zmiany wymiarów i kształtów deszczułek. Gdy wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest w dłuższym okresie czasu za wysoka lub za niska, mogą się pojawić odkształcenia lub szczeliny, co powoduje obniżenie walorów estetycznych lub użytkowych podłogi.
Opisanych tutaj cech drewna nie potrafimy wyeliminować. Aby zminimalizować efekty higroskopijności należy utrzymywać w pomieszczeniach klimat o temperaturze 18-22 st. C i wilgotności 50-60%. Te warunki są jednocześnie najbardziej odpowiednie dla człowieka.
W najtrudniejszym dla podłóg z drewna okresie zimowym wskazane jest stosowanie nawilżaczy powietrza.
Sposób wykończenia (lakier, olej, barwniki) istotnie wpływa na ostateczny wygląd podłogi. Można podkreślić charakter i strukturę wybranego gatunku lub te cechy stonować.
Każda deseczka parkietu ma unikatowy charakter, dlatego nie można stworzyć dwóch identycznych podłóg, ani dokładnie powtórzyć efektu oglądanego na zdjęciach, ekspozycji, lub na wzornikach.