- Parkiety Kącik - producent naturalnych podłog drewnianych - http://parkiety.kacik.pl -

Pielęgnacja podłóg lakierowanych

Warstwa lakieru na podłodze drewnianej to doskonała ochrona i impregnacja. Jednak aby długo cieszyć się naturalnym pięknem drewna należy lakierowaną podłogę regularnie pielęgnować.

Pierwsza konserwacja

Po całkowitym utwardzeniu lakieru (10 -14 dni) podłoga powinna być poddana pierwszej konserwacji. Środek do tego celu (np. Artelit PM 120) przedłuża czas użytkowania powłoki lakieru – tworzy na powierzchni ochronną warstwę zabezpieczającą przed nadmiernym ścieraniem i zabrudzeniem. Posiada też właściwości antypoślizgowe. Pierwszą pielęgnację należy przeprowadzić wymienionym środkiem w postaci nierozcieńczonej.

Codzienna pielęgnacja

Na co dzień podłogi lakierowane wystarczy zamiatać lub odkurzać. W przypadku, gdy upadnie jedzenie lub rozleje się napój, należy niezwłocznie wytrzeć podłogę nie dopuszczając do wyschnięcia zabrudzenia, które później może być trudne do usunięcia. Szczególnie istotne jest usuwanie ziaren piasku, gdyż ten szybko uszkadza nawet najtwardszy lakier. Konieczne są skuteczne wycieraczki przed wejściem do domu, także od strony tarasu. Należy używać specjalnej końcówki odkurzacza – szczotki do parkietu – aby nie zarysować powierzchni. Jeżeli odkurzacz oprócz kółek posiada metalowy wspornik lub stopkę to podczas jego zbyt gwałtownego przesuwania mogą powstawać wgniecenia na powierzchni podłogi.

Okresowa pielęgnacja

Podłogi drewniane nie muszą i nie powinny być codziennie myte. Do celów bieżącej konserwacji można stosować wymieniony wyżej środek Artelit PM 120 w postaci rozcieńczonej – 100 ml na 7-8 l wody. Mop lub szmata powinna być mocno wyciśnięta, nie wolno dopuszczać do zalewania podłogi roztworem. Ostatnio pojawiły się bardzo wygodne urządzenia do czyszczenia – spray mopy – wystarcz spryskać i przetrzeć.

Dostępnych jest wiele „uniwersalnych” środków do pielęgnacji podłóg drewnianych, jednak mogą one dawać efekt przeciwny – matowić, czy w inny sposób pogarszać właściwości powłoki lakierowej. Używanie takich środków może spowodować utratę gwarancji producenta parkietu.

Po długim okresie eksploatacji podłogi lakierowanej konserwowanej odpowiednimi środkami zapewne pojawi się potrzeba gruntownego czyszczenia. Należy wówczas usunąć zabrudzenia i stare powłoki pielęgnacyjne. Do tego celu może posłużyć np. środek Artelit PM 100 lub inny o podobnym działaniu. Oczyszczoną podłogę trzeba ponownie zabezpieczyć jak przy pierwszej konserwacji.


Wydrukowano ze strony Parkiety Kącik - producent naturalnych podłog drewnianych: http://parkiety.kacik.pl

Adres strony: http://parkiety.kacik.pl/pielegnacja-podlog-lakierowanych

Copyright © 2009 Parkiety Kącik - producent parkietów i deski podłogowej z tradycjami sięgajacymi 1968 roku.. All rights reserved.